wtorek, 12 października 2010

Miód - słodka pielęgnacja

Miód jest jednym z najstarszych specyfików pomagających kobietom już od najdawniejszych czasów w zachowaniu urody. Dzisiaj istnieje trend powrotu do natury. Mamy możliwość korzystania z luksusów, z których korzystały Kleopatra (stosowała kąpiel w oślim mleku i miodzie) czy Poppea (używała mieszaniny mleka i miodu w formie okładów podtrzymujących piękny, młody wygląd jej twarzy). Już w pierwszych fabrykach kosmetyków w XIX w. miód był częstym składnikiem receptur kosmetycznych. Współczesne wytwórnie kosmetyków powracają do starych receptur i coraz częściej stosują miód we własnych wyrobach. Badania potwierdzają silne działanie antybiotyczne miodu, który hamuje rozwój bakterii, grzybów, wirusów i pierwotniaków.

Miód zawiera witaminy B1, B2, B5, B6, C, D i K, kwas foliowy, cukry, i sole mineralne. Działa nawilżająco na suchą, szorstką skórę posiadając właściwości regeneracyjne i odżywcze. Miód jest również pomocny w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry. Pomaga w złuszczaniu naskórka. Nierzadko jest stosowany, jako składnik środków pielęgnacyjnych dla dzieci, ponieważ jest wolny od wszelkich zanieczyszczeń chemicznych. Salony SPA coraz częściej oferują masaże miodem. Taki masaż działa oczyszczająco, detoksykacyjnie, doskonale odżywia i wygładza skórę. Miód wykorzystywany jest również w celach leczniczych.

Miód na twarz

Delikatny miodowy środek do de makijażu. Wymieszaj ze sobą dwie łyżki miodu z łyżką płynnego mydła i czterema łyżkami gliceryny. Nałóż na gąbkę lub wacik i rozprowadź po twarzy lekko pocierając. Zmyj letnią wodą.


Maseczka oczyszczająca z płatkami owsianymi i żółtkiem: 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 żółtkiem. Dodaj 1 łyżeczkę mąki owsianej lub drobniutko zmielonych płatków owsianych. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Maseczka zmiękczająco – oczyszczająca z gliceryną i żółtkiem: 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 żółtkiem. Dodaj 1 łyżeczkę gliceryny. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Peeling oczyszczający z dodatkiem cytryny i migdałów: 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 łyżeczką soku ze świeżej cytryny. Dodaj 2 łyżeczki zmielonych migdałów. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nakładając na oczyszczoną skórę twarzy wykonuj jej jednoczesny masaż, przez delikatne pocieranie przygotowaną papką. Po 10 minutowym masażu skóry, spłucz ją letnią wodą.

Peeling oczyszczający z dodatkiem cytryny, migdałów i płatków owsianych: 1 łyżkę miodu wymieszaj z 2 łyżeczkami zmielonych migdałów i 2 łyżeczkami zmielonych płatków owsianych. Dodaj sok ze świeżej cytryny w ilości zapewniającej powstanie rzadkiej papki.  Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nakładając na oczyszczoną skórę twarzy wykonuj jej jednoczesny masaż, przez delikatne pocieranie przygotowaną papką. Po 10 minutowym masażu skóry, spłucz ją letnią wodą.

Maseczka wzmacniająca z żółtkiem: Ubij mikserem lub zwykłą, domową trzepaczką 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 kurzym jajkiem. Dodaj 1 łyżeczkę gliceryny i taką ilość mąki, która zapewni utworzenie konsystencji pasty. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż pastę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 15 minutach.

Maseczka nawilżająca z mlekiem lub śmietanką
: 2 łyżki miodu wymieszaj z 2 łyżkami mleka lub gęstej, kremowej śmietanki. Wymieszaj dokładnie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Maseczka wygładzająco – nawilżająca z jabłkiem: 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 utartym jabłkiem, wcześniej umytym i obranym ze skórki. Wymieszaj dokładnie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Maseczka ściągająco – wzmacniająca białkiem kurzym: 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 kurzym białkiem. Dodaj 1 łyżkę pełnotłustego mleka. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 30 minutach. Potem opłucz chłodną woda i nałóż krem odpowiedni dla Twojego rodzaju cery.

Maseczka nawilżająca z twarożkiem i żółtkiem: 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 żółtkiem. Dodaj 3 łyżeczki naturalnego twarożku homogenizowanego. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 30 minutach.

Maseczka nawilżająco – wzmacniająca z żółtkiem i śmietaną: 3 łyżki miodu wymieszaj z 2 żółtkami. Dodaj 2 łyżki śmietany. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Płyn odżywczo - oczyszczający z maślanką: do ¼ l naturalnej maślanki dodaj 1 łyżkę płynnego miodu i dobrze rozmieszaj. Posmaruj płynem oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 15 minutach.

Tonik zapobiegający powstawaniu wągrów z ogórkiem: umyj dokładnie jeden średni ogórek i utrzyj go. Po utarciu zalej wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem na 3 godziny. Po tym czasie dodaj do odcedzonego wywaru 1 łyżkę miodu i dokładnie wymieszaj. Przemywaj skórę twarzy i odczekaj do jej wyschnięcia. Potem przemyj letnią wodą.

Okład z miodu na spierzchnięte i popękane usta: rozsmaruj gesty miód na ustach i pozostaw do wyschnięcia. Taki okład chroni delikatna skórę warg i przyspiesza gojenie już istniejących podrażnień.

Krem odżywczo – wygładzający i ujędrniający z oliwą z oliwek: do 100 g miodu dodaj 100 g oliwy z oliwek. Dokładnie wymieszaj. Krem stosuj codziennie na noc, na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy.

Miód na ciało



Mydło miodowe,  kilogram zwykłego mydła pokroić na drobno, włożyć do emaliowanego garnka, dolać szklankę wody. Pozostawić do rozmoczenia. Następnie dodać 100 g miodu, wymieszać i podgrzać do zagotowania. Odstawić z ognia, dodać kilka kropel wonnego olejku, dobrze wymieszać i rozlać do foremek, pozostawić do stężenia. Mydło ma właściwości zmiękczające skórę. Zamiast wody możemy dodawać napary ziołowe według potrzeb.

Okład nawilżająco – wygładzający dla skóry rąk i pięt: 3 łyżki miodu wymieszaj z 1 łyżką soku z cytryny. Wymieszaj dokładnie i uzyskana papkę wcieraj w skórę szorstkich pięt i dłoni.

Emulsja nawilżająco – wygładzająca do rąk z rumiankiem i gliceryną: zaparz jedną saszetkę rumianku w szklance wody. Dodaj 2 łyżki miodu i 20 g gliceryny. Po ostygnięciu wcieraj płyn w skórę rąk lub mocz całe dłonie, każdą po 10 minut.

Kąpiel wzmacniająca z miodem: do nalanej w wannie wody o temperaturze 37?C dodaj 100 g miodu. W razie potrzeby rozpuść do w wodzie. Po kąpieli spłucz dokładnie ciało letnią woda. Kąpiel z miodem jest wskazana dla osób w stanie wyczerpania i po przebytej chorobie.

Kąpiel relaksacyjna, uelastyczniająca i odżywiająca skórę z solą i mlekiem: do nalanej w wannie wody o temperaturze 38?C dodaj 350 g soli i rozpuść ją. W naczyniu z 1 litrem ciepłego mleka rozpuść 350 g miodu. Płyn wlej do wanny. Lekko, ręką rozmieszaj. Czas trwania kąpieli max. 30 minut.

Kąpiel relaksacyjna z sosną, poprawiająca krążenie krwi, działająca moczopędnie i zmniejszająca bóle reumatyczne: ugotuj w naczyniu kilkanaście młodych pędów sosny w 3 litrach wody. Czas gotowania to 10 minut. Wlej wywar do wypełnionej do połowy wanny z wodą o temperaturze 37?C. Dodaj 200 g miodu. Lekko, ręką rozmieszaj. Czas trwania kąpieli max. 10-20 minut.

Kąpiel odżywczo - wygładzająca z solą i śmietaną: do nalanej w wannie wody o temperaturze 37?C dodaj ½ kg miodu, ¼ litra śmietany i 300 g soli.  Rozmieszaj ręką.  Czas trwania kąpieli max. 20 minut.

Mydło nawilżająco – wygładzające: 1 kg zwykłego szarego mydła pokrój drobno i wstaw do emaliowanego garnka. Dolej szklankę wody o pozostaw, aż mydło rozmięknie.  Dodaj 100 g miodu, dokładnie wymieszaj i podgrzej do zagotowania. Odstaw, wymieszaj raz jeszcze i rozlej do przygotowanych wcześniej foremek. Pozostaw do stężenia i ostygnięcia.

Miód na włosy
 
Odżywka wzmacniająca włosy, dodająca im jedwabistego i błyszczącego wyglądu z oliwą z oliwek: 100 g miodu wymieszaj z 3 łyżkami oliwy z oliwek. Zwilż odżywka włosy od nasady na całej ich długości i nałóż na głowę czepek. Wcześniej nie myj włosów! Pozostaw tak na pół godziny. Po tym czasie umyj włosy zwykle stosowanym szamponem i spłucz dokładnie wodą.

Naturalny tonik rozjaśniający: do 1 litra ciepłej wody dodaj 1 łyżeczkę miodu. Dokładnie wymieszaj. Jeśli Twój włosy są w kolorze blond, możesz dodać wyciśnięty z jednej, średniej cytryny sok. Wymieszaj. Po umyciu włosów zwykle stosowanym szamponem, spłucz je wodą, a następnie przygotowanym tonikiem. Nie spłukuj ponownie wodą!

UWAGA! Przed zastosowanie którejkolwiek receptury upewnij się, że nie jesteś uczulona na jakikolwiek składnik!

Ciekawostka

Miód jest produktem wysokokalorycznym - 1 kg miodu dostarcza około 3300 kcal. Doskonale nadaje się dla ludzi wyczerpanych praca fizyczną czy umysłową. Obecnie wchodzi w skład diety sportowców, alpinistów i nurków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz