czwartek, 23 września 2010

Kolagen i elastyna

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Posiada wysoką odporność na rozciąganie i jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Powstawanie zmarszczek na skórze, w trakcie jej starzenia to skutek ubytku kolagenu. Powszechnie stosowany w kosmetyce, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych. Stosowany również jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej np. do wypełniania ust.

U człowieka wyróżniamy 14 typów kolagenu i 5 kolagenopodobnych . Skóra dorosłego zbudowana jest głównie z kolagenu typu I i III (18%). Kolagen III w dużych ilościach występuje w skórze małych dzieci (50%). Synteza (produkcja) kolagenu zatrzymuje się w wieku około 30 lat i później ustaje, zanika około 40-50 roku życia.

Z wiekiem kolagen typu III jest zastępowany przez typ I, stanowiąc u osób dorosłych ponad 80%. Tylko kolagen typu III ( w dużych ilościach) jest zdolny do podtrzymywania sprężystości skóry. Kolagen typu I ma znaczenie podporowe, tworząc masę najgrubszych włókien skóry. Typ I nie rozpuszcza się w wodzie w przeciwieństwie do rozpuszczalnego typu III nadającego skórze elastyczność, rozciągliwość i jędrność.

Elastyna jest białkiem włóknistym, występującym z kolagenem w tkance łącznej. Włókna elastyny są mniej liczne, bardziej cienkie i elastyczne. Oplatają włókna kolagenowe i przydatki. Po rozciągnięciu mają zdolność powrotu do pierwotnej formy jak sprężyna. U młodych osób obecność kolastyny i elastyny cechuje ciągła równowaga dynamiczna. Organizm, poprzez mechanizm enzymatyczny, rozkłada oraz eliminuje zniszczone i uszkodzone włókna.

Produkcja włókien elastyny trwa do 25 roku życia, natomiast całkowity zanik następuje w wieku 40-50 lat. W wyniku tych zmian skóra traci swoją świeżość i elastyczność, staje się pomarszczona i sucha.

Zastosowanie
Korzystne i celowe jest stosowanie w preparatach do pielęgnacji skóry połączenia elastyny i kolagenu w celu dodatkowego zapewnienia skórze właściwego nawilżenia i utrzymania równowagi wodno-lipidowej (tłuszczowej). Elastyna ma także szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów. Posiada zdolność pobudzania porostu włosów, nadając jedwabistą miękkość, chroniąc włosy przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych.

Dodatek elastyny znalazł zastosowanie również w kosmetyce upiększającej. W produkcji lakierów i odżywek do paznokci, chroni paznokcie przed negatywnym oddziaływaniem detergentów i powoduje nie tylko zmniejszenie łamliwości paznokci oraz uelastycznienie płytki, ale sprawia , że nakładana warstwa lakieru jest bardziej elastyczna, lepiej utrzymuje się na płytce paznokciowej i zapobiega odpryskiwaniu lakieru. W tuszach do rzęs sproszkowany hydrolizat elastyny wydłuża oraz pogrubia rzęsy, nadaje im połysk i elastyczność.

Preparaty, które zawierają kolagen i elastynę powinniśmy stosować już w momencie częściowego zanikania tych składników tkanki łącznej. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć ponieważ skutki mogą być nieodwracalne jak zmarszczki, których nie da się całkowicie usunąć nieinwazyjnymi metodami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz