wtorek, 21 września 2010

Kilka słów o paznokciach

Paznokcie są przydatkiem skóry, podobnie jak włosy, gruczoły łojowe i gruczoły potowe. Ostateczny rozwój paznokcia przypada na 20 tydzień życia. Jest to przeźroczysta wypukła płytka ochronna z warstwy rogowej naskórka, ze zrogowaciałych keratynocytów, grubości 0,5 - 0,7mm. Głównym składnikiem płytki paznokcia jest keratyna z dużą zawartością siarki, wapnia, fosforu i arsenu.

Pielęgnacja płytki paznokcia.

Paznokcie powinny być zawsze czyste i równo opiłowane w czym pomaga nam zabieg zwany manicurem.
Niewskazane są częste zmiany lakieru, ponieważ wymaga to częstego używania acetonu lub zmywacza, które są bardziej szkodliwe dla paznokci niż lakier.

Aceton, znajdujący się także w zmywaczach, ma działanie silnie wysuszające, powoduje łamliwość i kruchość paznokci. Aby temu zapobiec, dodaje się do zmywacza specjalne olejki, np. rycynowy. Istnieją na rynku także zmywacze, które nie zawierają acetonu oraz wzmacniające płytkę paznokciową, dzięki zawartości protein lub witamin w swoim składzie.

Stałe wycinanie naskórka powoduje coraz szybsze jego odrastanie, dlatego korzystniej jest odsuwać brzegi naskórka za pomocą specjalnych przyrządów (patyczków) i płynów o odczynie zasadowym.

Jedną z wad i nieprawidłowości paznokcia jest łamliwość i kruchość.
Często spotykane przyczyny nadmiernej łamliwości paznokcia to:
ciągłe lakierowanie paznokci, zbyt twarda woda, częste prania i inne czynności z użyciem detergentów, częste używanie środków dezynfekujących, szczególnie odtłuszczających, niedokrwistość, czynniki zawodowe (benzyny, żywice, lakiery, rozpuszczalniki, zasady), częste naprzemienne moczenie i suszenie rąk, zaburzenia troficzne paznokci, niewłaściwa dieta, mycie rąk w za gorącej wodzie, czynniki genetyczne.

Przy zmianach tych należy:
utrzymywać ręce w stanie suchym, obcinać paznokcie krótko, gładszym pilnikiem polerować całą powierzchnię i obcięty brzeg, nie nosić gumowych rękawiczek przez długi czas, stosować dietę bogatą w świeże owoce, warzywa, witaminy, nabiał, białko. Jeżeli brzeg wolny jest wystarczająco długi, można nakładać utwardzacz. Najlepiej na jakiś czas zrezygnować z lakierowania paznokci.

Inna zmiana często występująca zwłaszcza u kobiet to bielactwo paznokci.
Białe plamki na płytce paznokciowej kropkowate, linijne lub nieregularne. W miarę wzrostu paznokcia przesuwa się od nasady ku wolnemu brzegowi. Dotyczy jednego lub kilku paznokci raczej na palcach u rąk. Dokładna przyczyna jest nieznana. Często jest wynikiem mikrourazów, mogą być skutkiem niepełnej keratynizacji płytki, towarzyszą zbyt kruchej płytce paznokcia, w skutek hypoalbuminemii (choroby nerek, niedożywienia), urazu z miejscowym rozwarstwieniem płytki i dostaniem się pęcherzyków powietrza.

Korzystne wyniki w leczeniu wady daje dieta bogata w witaminy, głównie A i grupy B, składniki mineralne, białko, żelatynę. Należy stosować odżywki do paznokci, przy pracach domowych chronić paznokcie rękawiczkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz