czwartek, 30 września 2010

Analiza kolorystyczna

Kolory duszy
Istnieją kolory, które podświadomie wybieramy częściej i chętniej. W takich kolorach często urządzamy mieszkanie, wybieramy taki a nie inny kolor odzieży i dodatków. Ulubione i preferowane przez nas kolory, określane jako kolory duszy, wcale nie muszą być dla nas najodpowiedniejsze.

Kolory wybieramy również ze względu na temperament danego człowieka.

Cholerycy - osoby wybuchowe, o silnych i szybko powstających reakcjach uczuciowych, z dużą energią życiową często preferują odmiany koloru czerwonego.

Sangwinicy - wrażliwi, o zmiennym usposobieniu, łatwo entuzjazmujący się i łatwo ulegający przygnębieniu zazwyczaj wybierają kolor żółty.

Flegmatycy - ludzie odznaczający się mało dynamicznym usposobieniem, zwykle nie podlegający gwałtownym emocjom, ale bardzo wytrwali i konsekwentni w działaniu preferują kolor zielony.

Melancholicy - osoby wrażliwe, o usposobieniu łagodnym i biernym, mało impulsywni, o uczuciach narastających powoli, mało odporni i niewytrwali w działaniu często wybierają kolor niebieski.

Krótki przegląd

Czerwony działa silnie pobudzająco
Określany jako kolor życia
Osoby wybierające ten kolor często są impulsywne, ekspansywne, nie tolerują sprzeciwu
Są to często egocentrycy, szukający uwielbienia i adorowania przez innych
Czerwony kolor przyciąga uwagę rozmówcy i sprawia wrażenie pewności siebie
Może wywołać wrażenie agresji i dominacji
Często jest kojarzony z temperamentem i namiętnością

Kolor zielony wprowadza uczucie spokoju i harmonii
Zielony często preferują ludzie nieśmiali lub nieufni
Często są to ludzie bacznie obserwujący, ale nie wkraczający bez potrzeby
Uosabia dążenie do odpoczynku, a także dążenie do odreagowywania konfliktów
Innym oglądającym nas osobom kojarzy się z odprężeniem, równowagą, nadzieją i wytrwałością
Wywołuje wrażenie sympatii i ciepła
Podkreśla młodość i aktywność, fizyczną,sportową, danego człowieka

Niebieski często wybierają osoby kreatywne, z twórczym umysłem, zaradne
Osoby takie często dobrze łączą teorię z praktyką
Zwykle są to osoby lubiące spokojne otoczenie
Niebieski daje odczucie autorytetu i elegancji
Symbolizuje spokój, zaufanie, powagę i zadowolenie
Z tego powodu, kolor niebieski, często obserwujemy w strojach urzędników bankowych, prezenterów telewizyjnych i osób pragnących się uwiarygodnić w oczach innych

Kolor pomarańczowy zazwyczaj wybierają osoby niecierpliwe, szybko oczekujące na efekty swojej pracy
Jest to kolor ludzi zdecydowanie aktywnych
Pomarańczowy często wybierają osoby o silnej motywacji, wytrwałe w działaniu
Kolor ten bardzo rzadko występuje w zestawieniach biznesowych

Biały często określany jest kolorem optymistów lub kolorem nadziei
Jest kolorem ludzi, którzy dopiero szukają swojego miejsca w życiu lub jeszcze nie skrystalizowali swoich poglądów
Dla wielu ludzi biały kojarzy się z czystością, doskonałością, jasnością (na przykład sytuacji) lekkością i porządkiem

Kolor szary uważany jest za kolor ludzi pewnych siebie, twardo stąpających po ziemi
Często jednak są to ludzie, nie angażujący się bezpośrednio w sprawy, a przyglądający się im z ubocza
Uważa się, że ludzie tacy mają dobrze wykształcony krytycyzm i często są niezależni
Jest to kolor alternatywny dla czarnego, spokojniejszy od niego i ponadczasowy
Znakomity dla dyskretnie sportowego stylu

Brązowy określa zwykle realistów, ludzi mocno stąpających po ziemi
Osoby takie zwykle lubią ład i porządek
Czasami kolor brązowy jest tylko "tarczą ochronną", kamuflującą prawdziwe oblicze danego człowieka, dlatego często jest wybierany przez ludzi nie chcących się wyróżniać z otoczenia
Jest to kolor uważany za naturalny i elegancki
Zwykle dobrze się kojarzy z dostatkiem, stabilnością i niezmiennością
Jest często traktowany jako alternatywa dla czarnego

Kolor czarny najczęściej wybierają ludzie zdyscyplinowani i pewni swego
Czarny czasami wybierają osoby niepewne swojej wartości i próbujące się w ten sposób dowartościować
Jest to kolor dodający autorytetu
Daje wrażenie elegancji i odświętności i dlatego raczej jest stosowany przy specjalnych okazjach
Alternatywą dla koloru czarnego może być kolor brązowy, granatowy i szary

środa, 29 września 2010

Pękające pięty

Rocznie robimy koło 3,5 miliona kroków, za każdym razem zaczynając krok od ruchu pięty. Bardzo gruba warstwa naskórka na podeszwach stóp, skóra stóp jest 4-5 razy grubsza, niż w innych rejonach ciała, zwłaszcza na piętach, pozbawiona jest gruczołów łojowych, co powoduje jej dużą skłonność do wysychania. Wysuszona skóra pięt pod wpływem nacisku rozszczepia się i pęka. Bruzdy mogą zmieniać się w szczeliny, sięgające głębszych tkanek. Stwarza to ryzyko infekcji. Widoczne są odbarwienia skóry (żółtawe lub białawe) i grube warstwy martwego naskórka koło linii pęknięcia.

Częste przyczyny
Życie w suchym klimacie
Otyłość
Zbyt częste noszenie sandałów i butów bez pięt
Częste chodzenie boso
Nie pracujące gruczoły potowe

Największym problemem są pękające piety przy współistniejącej cukrzycy. Skóra stóp jest niezwykle wodoodporna i kąpiele, przywracające ulgę, nie przywracają właściwego poziomu nawilżenia skóry.

Kuracja
Przy takich dolegliwościach nie wolno stosować złuszczania i ścierania, ponieważ bardziej podrażnimy skórę. Przez 3-7 dni rano, wieczorem i o ile to możliwe w ciągu dnia należy aplikować kremy nawilżające.

poniedziałek, 27 września 2010

Stylizacja rzęs

Z dnia na dzień coraz więcej salonów kosmetycznych proponuje usługę przedłużania i zagęszczania rzęs metodą jeden do jednego (rzęsa do rzęsy), zwaną semipermanent (półtrwała, czyli trwała w pewnym okresie czasu). Rzęsy przyklejane są pojedynczo dzięki czemu dają naturalny  i elegancki efekt przedłużenia oraz zagęszczenia. Na rynku są dostępne rzęsy o różnej  grubości, długości i kształcie.

Codzienna pielęgnacja
Mając przedłużone rzęsy bez problemu można brać prysznic, pływać, korzystać z zabiegów, spać itd. ponieważ rzęsy są wodoodporne i wytrzymałe. Jeśli mimo wszystko chcemy korzystać z tuszu powinien to być specjalny tusz stworzony w tym celu.Tusze te są zmywalne, delikatne i bezpieczne dla przedłużonych rzęs. Zazwyczaj wodoodporne tusze i płyny do ich usuwania mogą osłabić klej i w konsekwencji zmniejszyć trwałość rzęs. Korzystając z codziennych produktów do pielęgnacji skóry należy omijać okolice oczu ponieważ każdy produkt zawierający tłuszcz osłabia wiązania przedłużonych rzęs. Podczas makijażu resztki cieni z rzęs należy ściągnąć szczoteczką do ich czesania.

Trwałość rzęs
Od momentu aplikacji, rzęsy utrzymują się do 3-4 tygodni w zależności od cyklu wzrostu rzęs i ich pielęgnacji. Przy regularnym uzupełnianiu co 2-3 tygodnie i odpowiedniej pielęgnacji, rzęsy mogą się utrzymać nawet do 8-12 tygodni. Efekt można przedłużać w zależności od potrzeb jednak zaleca się wymianę wszystkich rzęs co 10 tygodni. Do ściągnięcia rzęs stosowany jest specjalny preparat.

Soczewki nie są przeciwwskazaniem jednak na czas zabiegu powinny być wyjęte.
Podczas aplikacji oczy są cały czas zamknięte dlatego nie poleca się przedłużania rzęs osobą z klaustrofobią.

Przed aplikacją, zwłaszcza osobą o jasnych rzęsach, poleca się zrobienie henny koniecznie w proszku. Natomiast po aplikacji nie wolno robić trwałej i henny rzęs.

Przedłużenie i zagęszczenie rzęs to idealne rozwiązanie na wakacje, specjalne okazje jak i dla osób, które mają cienkie i rzadkie naturalne rzęsy.

czwartek, 23 września 2010

Kolagen i elastyna

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Posiada wysoką odporność na rozciąganie i jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Powstawanie zmarszczek na skórze, w trakcie jej starzenia to skutek ubytku kolagenu. Powszechnie stosowany w kosmetyce, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych. Stosowany również jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej np. do wypełniania ust.

U człowieka wyróżniamy 14 typów kolagenu i 5 kolagenopodobnych . Skóra dorosłego zbudowana jest głównie z kolagenu typu I i III (18%). Kolagen III w dużych ilościach występuje w skórze małych dzieci (50%). Synteza (produkcja) kolagenu zatrzymuje się w wieku około 30 lat i później ustaje, zanika około 40-50 roku życia.

Z wiekiem kolagen typu III jest zastępowany przez typ I, stanowiąc u osób dorosłych ponad 80%. Tylko kolagen typu III ( w dużych ilościach) jest zdolny do podtrzymywania sprężystości skóry. Kolagen typu I ma znaczenie podporowe, tworząc masę najgrubszych włókien skóry. Typ I nie rozpuszcza się w wodzie w przeciwieństwie do rozpuszczalnego typu III nadającego skórze elastyczność, rozciągliwość i jędrność.

Elastyna jest białkiem włóknistym, występującym z kolagenem w tkance łącznej. Włókna elastyny są mniej liczne, bardziej cienkie i elastyczne. Oplatają włókna kolagenowe i przydatki. Po rozciągnięciu mają zdolność powrotu do pierwotnej formy jak sprężyna. U młodych osób obecność kolastyny i elastyny cechuje ciągła równowaga dynamiczna. Organizm, poprzez mechanizm enzymatyczny, rozkłada oraz eliminuje zniszczone i uszkodzone włókna.

Produkcja włókien elastyny trwa do 25 roku życia, natomiast całkowity zanik następuje w wieku 40-50 lat. W wyniku tych zmian skóra traci swoją świeżość i elastyczność, staje się pomarszczona i sucha.

Zastosowanie
Korzystne i celowe jest stosowanie w preparatach do pielęgnacji skóry połączenia elastyny i kolagenu w celu dodatkowego zapewnienia skórze właściwego nawilżenia i utrzymania równowagi wodno-lipidowej (tłuszczowej). Elastyna ma także szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów. Posiada zdolność pobudzania porostu włosów, nadając jedwabistą miękkość, chroniąc włosy przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych.

Dodatek elastyny znalazł zastosowanie również w kosmetyce upiększającej. W produkcji lakierów i odżywek do paznokci, chroni paznokcie przed negatywnym oddziaływaniem detergentów i powoduje nie tylko zmniejszenie łamliwości paznokci oraz uelastycznienie płytki, ale sprawia , że nakładana warstwa lakieru jest bardziej elastyczna, lepiej utrzymuje się na płytce paznokciowej i zapobiega odpryskiwaniu lakieru. W tuszach do rzęs sproszkowany hydrolizat elastyny wydłuża oraz pogrubia rzęsy, nadaje im połysk i elastyczność.

Preparaty, które zawierają kolagen i elastynę powinniśmy stosować już w momencie częściowego zanikania tych składników tkanki łącznej. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć ponieważ skutki mogą być nieodwracalne jak zmarszczki, których nie da się całkowicie usunąć nieinwazyjnymi metodami.

wtorek, 21 września 2010

Kilka słów o paznokciach

Paznokcie są przydatkiem skóry, podobnie jak włosy, gruczoły łojowe i gruczoły potowe. Ostateczny rozwój paznokcia przypada na 20 tydzień życia. Jest to przeźroczysta wypukła płytka ochronna z warstwy rogowej naskórka, ze zrogowaciałych keratynocytów, grubości 0,5 - 0,7mm. Głównym składnikiem płytki paznokcia jest keratyna z dużą zawartością siarki, wapnia, fosforu i arsenu.

Pielęgnacja płytki paznokcia.

Paznokcie powinny być zawsze czyste i równo opiłowane w czym pomaga nam zabieg zwany manicurem.
Niewskazane są częste zmiany lakieru, ponieważ wymaga to częstego używania acetonu lub zmywacza, które są bardziej szkodliwe dla paznokci niż lakier.

Aceton, znajdujący się także w zmywaczach, ma działanie silnie wysuszające, powoduje łamliwość i kruchość paznokci. Aby temu zapobiec, dodaje się do zmywacza specjalne olejki, np. rycynowy. Istnieją na rynku także zmywacze, które nie zawierają acetonu oraz wzmacniające płytkę paznokciową, dzięki zawartości protein lub witamin w swoim składzie.

Stałe wycinanie naskórka powoduje coraz szybsze jego odrastanie, dlatego korzystniej jest odsuwać brzegi naskórka za pomocą specjalnych przyrządów (patyczków) i płynów o odczynie zasadowym.

Jedną z wad i nieprawidłowości paznokcia jest łamliwość i kruchość.
Często spotykane przyczyny nadmiernej łamliwości paznokcia to:
ciągłe lakierowanie paznokci, zbyt twarda woda, częste prania i inne czynności z użyciem detergentów, częste używanie środków dezynfekujących, szczególnie odtłuszczających, niedokrwistość, czynniki zawodowe (benzyny, żywice, lakiery, rozpuszczalniki, zasady), częste naprzemienne moczenie i suszenie rąk, zaburzenia troficzne paznokci, niewłaściwa dieta, mycie rąk w za gorącej wodzie, czynniki genetyczne.

Przy zmianach tych należy:
utrzymywać ręce w stanie suchym, obcinać paznokcie krótko, gładszym pilnikiem polerować całą powierzchnię i obcięty brzeg, nie nosić gumowych rękawiczek przez długi czas, stosować dietę bogatą w świeże owoce, warzywa, witaminy, nabiał, białko. Jeżeli brzeg wolny jest wystarczająco długi, można nakładać utwardzacz. Najlepiej na jakiś czas zrezygnować z lakierowania paznokci.

Inna zmiana często występująca zwłaszcza u kobiet to bielactwo paznokci.
Białe plamki na płytce paznokciowej kropkowate, linijne lub nieregularne. W miarę wzrostu paznokcia przesuwa się od nasady ku wolnemu brzegowi. Dotyczy jednego lub kilku paznokci raczej na palcach u rąk. Dokładna przyczyna jest nieznana. Często jest wynikiem mikrourazów, mogą być skutkiem niepełnej keratynizacji płytki, towarzyszą zbyt kruchej płytce paznokcia, w skutek hypoalbuminemii (choroby nerek, niedożywienia), urazu z miejscowym rozwarstwieniem płytki i dostaniem się pęcherzyków powietrza.

Korzystne wyniki w leczeniu wady daje dieta bogata w witaminy, głównie A i grupy B, składniki mineralne, białko, żelatynę. Należy stosować odżywki do paznokci, przy pracach domowych chronić paznokcie rękawiczkami.

poniedziałek, 20 września 2010

Usta skąpane w czerwieni

Czerwone usta są ogromnym atrybutem kobiecości. Przykuwają uwagę i robią wrażenie na wszystkich. Sprawiają, że kobieta spostrzegana jest jako intrygująca, tajemnicza, seksowna, zmysłowa.

Makijaż ust- jak to się robi...

Przygotowanie ust 
By łatwiej rozprowadzić szminkę i konturówkę do ust, przed wykonaniem makijażu nakładamy na nie krem nawilżający. 


Pudrowanie ust 
Delikatnie przypudrować usta pudrem sypkim lub w kamieniu za pomocą pędzla lub puszka do pudru.

Obrysowanie konturu ust
Zaczynamy od środka górnej wargi do kącików ust. Dolną wargę obrysowujemy od lewej do prawej strony. Do wykonania obrysowania wykorzystujemy konturówkę do ust o odcieniu bardzo zbliżonym do koloru szminki.

Wypełnienie ust szminką 
Szminkę rozprowadzamy za pomocą pędzla do ust. Wykonując pełne ruchy od środka górnej wargi do kącików ust nie wychodząc poza ich kontur.

Utrwalenie makijażu ust
Usta delikatnie odciskamy na chusteczce higienicznej dzięki czemu nadmiar szminki zostanie usunięty. Następnie przez chusteczkę trzeba je przypudrować. Na koniec konieczne jest powtórne malowanie ust szminką. Metodę tą wykorzystujemy w przypadku stosowania szminek w sztyfcie.

Warto wiedzieć...
Szminkę należy nakładać na usta za pomocą cienkiego, ostro zakończonego pędzelka. Pozwala to na jej równomierne i precyzyjne rozprowadzenie.

Podczas malowania w rogi ust może dostać się zbyt dużo szminki, aby temu zapobiec nie należy ich marszczyć.

Konturówka do ust powinna być dobrze zaostrzona.

Nierówno wykonany kontur ust wygląda nieestetycznie.

Jeśli nad górną wargą widoczny jest gęsty wąsik, należy go usunąć. Bowiem  czerwony kolor szminki spowoduje jego podkreślenie.

W jakim celu stosuje się konturówkę do ust.
Konturówka do ust zapobiega rozmazywaniu się szminki.
Służy do precyzyjnego obrysowania ust.
Ułatwia skorygowanie kształtu ust.

Pamiętaj!
Malowanie ust na czerwono wymaga od nas wiele precyzji, cierpliwości i treningu.

"Trening czyni mistrza."

piątek, 17 września 2010

Kwasy AHA a pH skóry

Kwasy AHA inaczej Alfa-hydroksykwasy występują powszechnie w przyrodzie, można je otrzymywać z produktów naturalnych takich jak: trzcina cukrowa, mleko, owoce lub mogą być także syntetyzowane metodami chemicznymi.

Aby kwasy AHA  mogły skutecznie działać, muszą być zastosowane w odpowiednim stężeniu oraz przy odpowiedniej wartości pH preparatu. Warto wiedzieć, że pH, może być neutralne pH 7 , natomiast wszystkie wartości powyżej 7 wskazują na odczyn czyli pH zasadowe, zaś poniżej 7 - odczyn kwaśny, np. odczyn naszej skóry jest lekko kwaśny i wynosi ok. pH 5,5. Kwasy AHA skutecznie wpływają na proces złuszczania tylko wtedy jeśli występują w stężeniu w granicach 5-8 % i powyżej. 

Jeśli chodzi o optymalną wartość pH potrzebną dla efektywnego działania złuszczającego kwasów AHA to mieści się ona w granicach pH 3 - 4,5. Jeśli produkt nie spełnia tych warunków, czyli stężenie kwasów AHA jest niższe a pH nie jest dostatecznie kwaśne tak więc spełnia on rolę dobrego nawilżacza skóry. 

Należy pamiętać, że  podczas serii zabiegów nie wolno się opalać ponieważ w konsekwencji mogą powstać blizny i przebarwienia.

Wskazania:
Skóra starzejąca się, skóra odwodniona, skóra niedożywiona i niedotleniona o szarawym odcieniu, skóra tłusta, łojotokowa, przebarwienia pigmentacyjne, świeże blizny (np. po ospie).

Efekty:
Odnowienie skóry poprzez złuszczenie zrogowaciałego naskórka, skóra jest gładka, elastyczna, nawilżona następuje wzrost przepuszczalności naskórka, poprzez stymulację syntezy kolagenu i elastyny zanikają drobne zmarszczki, zabieg działa antytrądzikowo odblokowując ujścia gruczołów łojowych i zwężając pory, kwasy AHA rozjaśniają przebarwienia pigmentacyjne, wybielają skórę i spłycają blizny potrądzikowe i inne.

środa, 15 września 2010

Czekoladowa pielęgnacja

Dziś sięgamy po czekoladę dla poprawy nastroju, rozjaśnienia umysłu, dodania sobie energii. Dzięki badaniom wiemy, które składniki i w jaki sposób mają na nas wpływ.


Czekolada  zawiera mikroelementy takie jak magnez, teobrominę, żelazo, flawonoidy i fenyloetyloaminę, które korzystnie działają na psychikę, powodują euforyczne samopoczucie, podobne do stanu zakochania. Zapach czekolady spowalnia przebieg fal mózgowych, a tym samym działa uspokajająco. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy spowalnia proces starzenia, zapobiega nowotworom i chorobom serca.

Doskonałe właściwości czekolady znane są i wykorzystywane także w kosmetyce. Specjalna czekolada kosmetyczna, stosowana najczęściej do zabiegów na ciało, zawiera 50% miazgi, oleje i składniki rozgrzewające. Pobudzając spalanie tłuszczu idealnie nadaje się przy kuracjach wyszczuplających połączonych z masażem przywracając harmonię duszy i ciała. Stopniowo uwalniany aromat poprawia samopoczucie i dodaje energii wprowadzając w doskonały nastrój , który towarzyszy nam jeszcze długo po zabiegu.

"Czekoladowe" zabiegi intensywnie wygładzają i ujędrniają skórę oraz redukują cellulit. Doskonale nadają się po ciąży.

Polecam wspaniały zabieg "Chocolate & L- karnityna", który można stosować także przy problemach naczyniowych.

poniedziałek, 13 września 2010

Chromoterapia - leczenie kolorami

Chromoterapia inaczej leczenie kolorami. Praktykowana już w starożytności.Mało kto zdaje sobie sprawę z potęgi otaczających nas barw.
Kolory mogą: 
pobudzać lub uspokajać, podniecać lub usypiać, drażnić lub koić, oziębiać lub ogrzewać.

W kosmetologii najprostszym przykładem stosowania kolorów jest lampa z filtrem czerwonym i niebieskim.
Filtr czerwony ma działanie rozgrzewające i pobudzające, stosowany np. przed oczyszczaniem lub do masek na ciepło. Filtr niebieski działa chłodząco, uspokaja skórę np. po oczyszczaniu, kiedy skóra jest podrażniona. Nowością jest mikrodermabrazja z chromoterapią.

Każda barwa ma inny wpływ na nasz umysł i ciało na zdrowie, temperament czy zachowanie. To jakimi kolorami otaczamy się już od dzieciństwa, ma wpływ na nasze samopoczucie, decyzje i zdrowie. Ulubiony kolor ma znaczenie w określeniu naszej osobowości, odzwierciedla nasze problemy, przeżycia, nasz stan ducha.

W dzisiejszym świecie gubimy swój  instynkt i często mimo, że nie czujemy się dobrze w jakimś kolorze, gonimy za modą, ulegając presji.

Zatrzymajmy się i wybierzmy dla siebie to co najlepsze...

czwartek, 9 września 2010

Japoński manicure

Jedną z kolejnych nowości na polskim rynku kosmetycznym jest - Japoński manicure czyli P.Shine.
Specjalny manicure dzięki któremu nasze paznokcie bardzo ładnie będą się błyszczeć.

Jego wykonanie wbrew pozorom jest bardzo proste. Zabieg polega na wcieraniu energicznymi ruchami pasty na naturalną płytkę paznokcia a następnie naniesieniu na nią warstwy pudru. Czas wykonania takiego zabiegu to około 30 minut. Uzupełnienie przeprowadza się co 2-3 tygodnie.

Tego rodzaju manicure nie wolno wykonywać bezpośrednio po ściągnięciu przedłużonych paznokci. Płytka paznokciowa jest zbyt osłabiona i zabieg może przynieść nieprzyjemne uczucie.

Warto skorzystać z tej usługi.

wtorek, 7 września 2010

Witam w moim świecie!



Jestem dyplomowanym kosmetologiem. Ukończyłam studia wyższe na wydziale humanistyki i zdrowia- kierunek kosmetologia. 
Kosmetyka to nie tylko praca, to także pasja, którą stale staram się rozwijać.
Z zawodem  związana jestem od 2006 roku. Początkowo jako praktykantka, z czasem jako samodzielna kosmetolog. 
Korzystając z posiadanej wiedzy i doświadczenia postaram się przybliżyć świat kosmetologii na łamach mojego bloga.

Życzę przyjemnej lektury.